KIWIPEX 2006 MEDAL AND GEMSTONE AWARDS

Kiwipex 2006 has awarded medals to exhibits comprising 3 or more frames, according to the New Zealand Philatelic federation's regulations.The following medals have been awarded.

LARGE GOLD  For entries scoring 90 to 100 points

GOLD For entries scoring 85 to 89 points

LARGE VERMEIL For entries scoring 80 to 84 points

VERMEIL For entries scoring 75 to 79 points

LARGE SILVER For entries scoring 70 to 74 points

SILVER For entries scoring 65 to 69 points

SILVER BRONZE  For entries scoring 60 to 64 points

BRONZE. For entries scoring 55 to 59 points

The following Gemstone awards have been made for entries comprising less than 3 frames.

Diamond For entries scoring 90 to 100 points

Ruby For entries scoring 80 to 89 points

Emerald For entries scoring 70 to 79 points

Sapphire For entries scoring 60 to 69 points

Topaz For entries scoring 50 to 59 points

CLASS 2a Traditional Philately

Denbeigh Garrard Large Vermeil
Arthur Gray Gold
Don Mee Large Silver
Andrew Cheung Large Vermeil
Andrew Dove Large Gold
John Crowsley Large Silver
John Broekes Large Silver
Len Wenitong Silver
John Martin Large Vermeil
Tony Thackery Large Gold
James Shaw Gold
Paul Wales Gold
Tane McManus Participation
Ian McMahon Silver Bronze
Graham Muir Large Silver
Wing Chu Vermeil
Helen Harris Vermeil
Bernard Doherty Large Vermeil
Daryl Reiber Silver
Colin Larsen Gold
Che-King Mak Vermeil
Robert Radley Silver
George Stewart Large Vermeil
Penny Wells Large Silver
Vesma Grinfelds Large Vermeil
William Register Large Silver
Glen Stafford Vermeil

CLASS 2b POSTAL HISTORY

Edward Laveroni Gold
Greg Francis Vermeil
David Collyer Large Silver
Ron & Shirley Hebberd Large Silver
Charles La Blonde Large Vermeil
Albert Lai Large Silver
Anthony Lyon Vermeil
Stephen Shimmin Large Vermeil
Denis Gallagher Silver Bronze
Anthony Aris Silver Bronze
Ben Palmer Gold
Leonard Holmsten Gold

CLASS 2c THEMATICS.

Rodger Cox Bronze
David Cox Gold
Doug South Large Vermeil
Peter Bamber Large Silver
Daniel Szeto Vermeil
Jilliam Williams Silver

CLASS 2d POSTAL STATIONERY.

Stephen Schumann Large Gold
Paul Yap Gold
Alistair Gow Silver Bronze
Ross Towle Large Gold
Harold Waite Silver

CLASS 2e. AERO PHILATELY.

Mike Shand Large Silver
John Sadler Gold
Rick Oxenham Large Vermeil
Myra Luxton Silver
Joyce Boyer Vermeil
CLASS 2f. OPEN.
Karen Jeffrey Large Silver
Donald Scregg Large Gold
Yvonne Benson Gold
Mike Shand Large Silver
Dawn Radley Large Silver
Paul van Herpt Large Vermeil
John Lancaster Large Gold
Frances Burton Silver Bronze
John Campbell Silver
Sandy Johnston Large Silver
Sue Vernall Large Silver
John & Monica Comrie Large Silver
Pauline Schwartz Silver Bronze
Ann Still Large Gold
John Paston Large Silver
Trevor Cornford Gold
Lynne Nicholl Large Vermeil
Fred Saunders Large Silver
Sue Simmonds Silver Bronze
Helen Robb Silver Bronze
Michael Christensen Silver Bronze
CLASS 2g. REVENUES.
Derek Pocock Silver
Darrly Fuller Large Silver
Terry Allan Large Silver
Ian McMahon Vermeil
James Shaw Large Vermeil
CLASS 2h. POLAR PHILATELY
Brian Summerell Vermeil
Paul Wales Gold
CLASS 2i. MAXIMAPHILY
Hendrikus Smits Large Silver
CLASS 2k. CINDERELLAS.
Alexander de Kort Large Silver
CLASS 3. YOUTH PHILATELY.
Andrew Verdich Large Vermeil
Ashley Kendall Bronze
Alyssah Alcala Silver Bronze
Jurgen Speyer Large Vermeil
Amber Everett Silver
Serena Somlyai Silver Bronze
Morgan Winterburn Bronze

CLASS 3d Youth Development (under 13 years)

Annamarie Moot Sapphire
Isabella Beach Sapphire
Stephen Richardson Emerald
Philip Chung Sapphire
Isabella Beach Topaz
Peter Oomen Sapphire
Eric Chung Topaz
Matthew Cuttance Sapphire
Felicity Andrews Emerald
Grace King Sapphire
Timothy Kemp Emerald
Ross Jordan Emerald

CLASS 3d Youth Development (13 to 15 years)

Dawn Richardson Emerald
Rachel Andrews Ruby
Tait Beekmans Sapphire
Tait Beckmans Sapphire
Sarah Jordan Emerald
CLASS 4a . POSTCARDS (1 -2 Frames)
Laurence Eagle Emerald
Hendrikus Smits Ruby
Derek Pocock Sapphire
Derek Pocock Sapphire
CLASS 4b . POSTCARDS (3 -5 Frames)
Geoff Tyson Silver
Evie South Gold
Peter Boyle Gold
Derek Pocock Silver
CLASS 5. ONE FRAME ENTRIES.
Heinz Speyer Sapphire
Christine Mitchell Topaz
Frank Drake Emerald
John Kersel Sapphire
John Kersel Emerald
Ken Markham Emerald
Andrew McGowan Ruby
Lance & Stephanie Muller Sapphire
John Paston Topaz
Helen Robb Emerald
James Shaw Sapphire
Brian Summerell Ruby
Paul Wales Ruby
Margaret Walton Topaz
Heinz Speyer Sapphire
Jackie van der Plas Topaz
Monica Comrie Sapphire
Monica Comrie Sapphire
CLASS 6. KING GEORGE V1 P.H. CHALLENGE.

3-8 frame entries.

Paul Barsdell Large Silver
Ross Duberal Large Silver
Philip Levine Vermeil
Gary Watson Large Silver
Ross Wood Vermeil
Sue Vernall Large Silver
Dingle Smith Large Silver
Joyce Boyer Silver

Single frame entries

Paul Xavier Sapphire
Pat Capill Topaz
Bernard Doherty Topaz

Jury entries

Norman & Jenny Banfield Large Silver
Erica Genge Large Silver
CLASS 7. CHRISTCHURCH EXHIBITION MEMORABILIA
7A Philatelic Exhibits (3 - 8 frames)
Edward Fairbrass Large Vermeil

7b Postcard exhibits (1 - frames)

Laurence Eagle Emerald
Edward Fairbrass Silver

It is important that exhibitors realise that while every care has been taken with the complilation of this on-line list, it is not the official list.

SPECIAL PRIZES WILL BE LISTED ON THIS SITE TOMORROW.


Return to Kiwipex main page.